Pikuls

opracował: Nertiks

Hipostaza Autrīmpsa rządząca światem umarłych. Bóg wiedzy, magii, mądrości, w szczególności tej którą mamy utrzymując kontakt z umarłymi przodkami naszych rodów. Bóg władzy, która opiera się na dziedzictwie kultury, religii, ciągłości rodu, kulcie przodków – stąd z przekazów wiadomo że dla władców był Bogiem najwyższym. W sposób naturalny Bóg również kapłanów, magów i wojowników.
Władca umarłych: Wraca na ziemie między Wilinnis a Kalāndas, razem z armią dusz by bronić słabnącego Słońca. W tym czasie ludzie również opierają się na mądrości przodków. Jego królestwem jest góra Anapils położona w świecie podziemnym.
Współrządzenie z boginią Mara: Istnieje przekaz o wzięciu przez Pikulsa za żonę dziewczyny o imieniu Nīja (lub w zdrobniałej formie Nijōli), która okazała się córką bogini Kurka (porównaj słowiańskie Nyja, Południca – Nīja rodzi się w dzień przesilenia letniego kiedy Zeminna przestaje być martī, a staje się kobietą, czyli po pierwszym dziecku). Kurka schodzi na okres pomiędzy Wilinnis a Līgi do świata podziemnego by towarzyszyć córce. Mit podobny do greckiego mitu o Demeter i Korze. Możliwe że jest to równoległa inkarnacja Adli – żony Autrīpma.
Kalāndas: W Kalāndas Pikkuls na białym koniu przemierza świat i daje prezenty (podobnie jak Odyn na Sleipnirze). Jeszcze przed wojną w okolicach Ostródy używano na chrześcijańskiego świętego Mikołaja określeń Nikulas, Pikulas. Wchodzi w ten sposób w sferę Patrīmpa, opiekuna bogactwa (tak jakby zastępował go w tym czasie, obaj są hipostazami Autrīmpa). W dzień przesilenia stacza bitwę w obronie Słońca.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: