Kōrgs

opracował: Nertiks

Brat bogini Kurka. Reprezentuje męskie aspekty Ziemii – jest opiekunem zdeponowanych rud metali (można to rozszerzyć również na inne złoża, w tym węglowodory) oraz kowalem. To od niego ludzie nauczyli się kowalstwa, szerzej górnictwa i przetwarzania kopalin. Zwierzęciem jemu poświęconym, podobnie jak bogini Kurka jest dzik. Na Żmudzi znany jest podobny Bóg Ceroklis.

Jako dysponenta metali odnajdziemy go w micie o Austrīni – on ją uprowadza z jej wyspy (zwabiając srebrnym mostem prowadzącym na złoty statek) i więzi w swoim pałacu. Nie jest to ten sam mit, co o uprowadzeniu Austrīni w dniu jej ślubu przez Mīnika. W tej samej rodzinie bliskich historii jest mit o uprowadzeniu Słońca i jego uwolnieniu przez Swāikstika. Zawsze przeciwnikiem podziemnego kowala (Kōrgs) jest kowal niebiański (Swāikstiks albo Āušauts)

W innej bajce kowal zawiesza w swojej kuźni portret „diabła”, by się z niego naśmiewać. Kiedy przychodzi rozzłoszczony diabeł, kowal mówi mu że jego brat jest kowalem w niebie i „diabeł” ucieka. Znów widać konflikt kowali.

Jako dysponent metali Kōrgs rządzi pieniądzem. Pieniądz, w odróżnieniu od płodów Ziemii leżąc nie ulega rozkładowi, a potrafi wręcz rosnąć dzięki oprocentowaniu. Z tego powodu zawsze niszczy równowagę gospodarki rolniczej i społeczności. Co więcej, wydobywanie i wytapianie kruszcu wprowadza do obiegu pieniądz bez pokrycia w pracy i dobrach wytworzonych. Dziś nazywa się to chorobą holenderską – Holandia, gdy odkryła swoje złoża gazu, zaczęła wprowadzać środki pochodzące z eksploatacji tych złóż do obiegu, czyniąc inne rodzaje działalności gospodarczej niepłacalnymi. Podobnie ucierpiała dawniej gospodarka Hiszpanii na wskutek importu złota zrabowanego w Ameryce – łatwy dostęp do pieniądza bez pokrycia czynił produkcję w Hiszpanii nieopłacalną. W obu przypadkach gospodarkę niszczyły surowce zgromadzone pod Ziemią, których dysponentem jest Kōrgs. Jako obrońca ładu wspólnotowego, przeciwnikiem Kōrgsa jest Perkūns. Broni on ekonomii związanej z Bogami nieba, bazującej na świetle Słonecznym (ogniu Saūli), pracy i zysku zwielokrotnianym poprzez dzielenie się nim (Patrīmpus). Gromadzenie dóbr na dłuższą metę powoduje spadek ich wartości, gospodarka naturalna bazuje na obrocie. Kōrgs wprowadza łatwe pieniądze, które tylko czekają pod Ziemią na ich wydobycie a ich wartość wielokrotnie przekracza pracę włożoną w ich uzyskanie. W dostarczaniu tych darów ludziom pośredniczy Klubbuks (Aītwars, Pūkis) i jest on bezlitośnie tępiony przez Perkūnsa

Jeżeli przyjmiemy, że Kōrgs jest również dysponentem węgla i węglowodorów, to dysponuje on również zgromadzonym pod ziemią ogniem Saūli związanym dzięki pośrednictwu Bogini Kurka. Dając je ludziom zaburza krótkookresowy bilans węglowy Przyrody i w tej dziedzinie jego działanie ma podobne negatywne skutki co złoto dla wspólnoty ludzkiej.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: