Lāima

opracował: K.

Lāima to Bogini przeznaczenia. Planuje życie każdej żyjącej istoty, jak i również jej odejście z tego świata. Decyduje o ludzkim szczęściu i nieszczęściu, o tym jak dużo czasu spędzimy na tym świecie. Od niej również zależy to jak nam będzie się powodzić, czy fortuna uśmiechnie się do nas czy też nie. Zresztą samo jej imię wywodzi się z pruskiego słowa Laiman – bogactwo.

Decyzji podjętych przez Lāimę nie może podważyć nawet Perkūns. Lāima często pojawia razem swoimi dwoma pomocnicami, ich imiona to Giltine (bogini śmierci) oraz Dala (po polsku – dola, po prusku dalla – los) ) – personifikacja losu danego przy urodzeniu przez Lāimę.

O ile decyzje podejmowane przez Lāimę są z pewnością najważniejsze, Dala często odpowiada za los dzieci, zaś Giltine – za los dorosłych. Lāima z kolei zwykle skupia się na młodych lub ciężarnych matkach. Ona ma wiele do powiedzenia, jeśli chodzi o to, jaki będzie przebieg ciąży, jaki będzie poród, jak i również o to, jakimi cechami i talentami dziecko będzie obdarzone. Lāima wie, jaki będzie status majątkowy dziecka oraz kiedy i w jaki sposób odejdzie z tego świata.

Po udanym porodzie to właśnie Lāimi należą się podziękowania oraz ofiary. Kobiety z sąsiedztwa, z rodziny, przyjaciółki zbierają się, aby wspólnie śpiewać pieśni ku czci Lāimy. Jej ulubione ofiary to kura oraz owca.

Prawdą jednak jest to, iż człowiek sam w pewnym stopniu jest kowalem własnego losu. Lāima określa nasz początek, określa mniej więcej kierunek, w którym będziemy podążali w drodze zwanej życiem. Jednak w miarę gdy dorastamy, nasze życie zaczyna zależeć również od Dali – losu, oraz od Giltine. Nigdy nie jest ono tylko odgórnie zapisaną książką, w której nic nie może zostać zmienione.

Lāima decyduje nie tylko o losie pojedynczego człowieka. Mówi się, iż często przesiaduje w pobliżu domowego ogniska, obserwując czy rodzina kroczy wyznaczoną przez nią ścieżką. Wiosną przechadza się po polach, błogosławiąc posadzone ziarna, natomiast w czasie żniw to od niej zależy obfitość zbiorów. Jednak jej kompetencje wykraczają również poza rodzinę. Całe plemiona lub narody również znajdują się pod jej władaniem. Dobrobyt, przetrwanie lub wyniszczenie całych zbiorowisk ludzkich są związane właśnie z tą Boginią.

Zwróćmy uwagę na to, iż Lāima jest kolejną Boginią, której moc jest zarówno konstruktywna jak i destruktywna.

Jeśli chodzi o formę zwierzęcą, Lāima najczęściej objawia się jako kukułka. Pod postacią tego ptaka często przekazuje nam swoją przepowiednię – dobrą lub złą. Czasem może pojawić się wraz ze swoimi siostrami.

Trzy kukułki usłyszałam
Choć to dzień był to zadrżałam
Jaki los, dokąd iść mogę
Jaką dziś obiorę drogę

Responses

  1. Wg Greimasa Laima nie decyduje – Laima WIE ale nie decyduje i musi pilnować by przeznaczenie się wypełniło, choc czasem jej siostra Giltine podpowiada istotom jak mozna obejść wyroki przeznaczenia. Przeznaczeniami zawiaduje Deiwas a Laima przekazuje je zainteresowanym…Ponadto czytałem że Laima to archaiczna Bogini Matka której część uprawnień przejął w dobie patriarchatu Deiwas ale w przeciwieństwie do innych religii indoeuropejskich nie została zdetronizowana lecz została u boku Deiwasa Ukopirmasa jako jego żona…

  2. Greimas twierdzi że Laima tylko WIE ale nie rozporzadza przeznaczeniem bo to okresla Deiwas…

  3. No i oba moje posty czekaja na moderację a moderator gdzies wybył 😦


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: