Klubbuks – Kłobuk

opracował Nertiks

Wysłannik Kōrgsa (a może jego inkarnacja) do świata ludzi i dawca bogactwa. Objawia się jako zmokły ptak wielkości kury i ciemnego ubarwienia, jako ptak z ognistym ogonem lub powietrzny wąż ognisty. Zabrany do domu i dobrze karmiony i traktowany (lubi jajecznicę, robi się mu miejsce na strychu) potrafi znosić do domu nienależne bogactwo. Odbywa się to kosztem zbiednienia pozostałych członków wspólnoty oraz podupadnięciem na zdrowiu jednego z domowników – choroba domownika jest jednym ze sposobów w jaki Klubbuks zamieszkuje dom. Pojawienie się go niesie korzyści finansowe i złe skutki – niszczenie równowagi ekonomicznej wspólnoty i chorobę człowieka.

Perkūns bezlitośnie tępi Klubbuka. Jeżeli dom się zapala od jego uderzenia, to zapala go Klubbuks podczas ucieczki iskrami se swojego ogona, nie Perkūns swoim uderzeniem. Przyczyną uderzania pioruna w dom ludzi jest skrycie się tam Klubbuka. Człowiekowi, który raz przyjął Klubbuka, trudno się go pozbyć. Nawet jak decyduje się zmienić dom, Klubbuks może podążyć za nim.
Inną postacią pod którą może pojawić się Klubbuks, to pieniądze które wydane zawsze wracają.

Responses

 1. Brawo, piękne artykuły wyssane z palca. Zero poparcia w źródłach czy innych opracowaniach. Takie banialuki to ja mogę dzieciom w przedszkolu zapodawać, a nie na blogu o duchowości Prusów.

  • Dzięki za opinię 🙂
   Przepraszam że tak późno odpisuję.

   Masz na myśli tylko ten artykuł, czy też całość?

   Odnośnie Kōrgsa – brat Kurka jest na przykład obecny u Żmudzinów, gdzie robi się mu święto związane z piwem, świnią, jest to Bóg kowalstwa (Ceroklis). Znajdziesz go tez gdzieś u Powierskiego przy wspominaniu Bogini Kurka. Może kiedyś znajdę chwilę na dopisanie źródeł do każdego artykułu, zapewne masz rację – bez źródeł nie wygląda to zbyt dobrze.

   Imię Kōrgs upowszechniło się też przy jakiejś próby odczytania sztandaru Grunaua, w/g której napis na fladze zaczyna się od słów Dēiws Kōrgs. (choć to już oczywiście nie jest mocny argument).

 2. Wg Greimasa to nie Klobuka tępi Perkuns tylko bije w Aitwarasa…Prusiks – poczytaj coś Greimasa albo nawet Zubinskiego to oczy otworzysz ze zdziwienia…


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: